  • SDR0403-3R3ML
SDR0403-3R3ML
advertisement
Manufacturer No:
SDR0403-3R3ML
HK JDW NO:
103-SDR0403-3R3ML
Datasheet:
SDR0403-3R3ML
Description:
Inductor Power Wirewound 3.3uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 2.15A 58mOhm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SDR0403-3R3ML
    Wirewound
  • Resistance
    58MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    2.15A
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    58mOhm Max
  • Max DC Current
    2.15A
  • Frequency - Self Resonant
    65MHz
  • Q @ Freq
    28 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Current - Saturation
    3A
  • Q Factor
    28
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.15A
  • RMS Current (Irms)
    2.15A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%