  • SRR1260A-471K
SRR1260A-471K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1260A-471K
HK JDW NO:
103-SRR1260A-471K
Datasheet:
SRR1260A-471K
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 10% 1KHz 18Q-Factor Ferrite 950mA 820mOhm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR1260A-471K
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRR1260A
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    950mA
  • Inductance
    470μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    820mOhm Max
  • Max DC Current
    900mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.6MHz
  • Q @ Freq
    18 @ 796kHz
  • Q Factor
    18
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    950mA
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm