  • SRR1208-332KL
SRR1208-332KL
advertisement
Manufacturer No:
SRR1208-332KL
HK JDW NO:
103-SRR1208-332KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1208-332KL
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 3300uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.32A 6.4Ohm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR1208-332KL
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRR1208
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    6.4Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
    1
  • Depth
    13mm
  • Current Rating
    320mA
  • Frequency
    500kHz
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    3.3mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6.4Ohm Max
  • Current
    1.8A
  • Max DC Current
    320mA
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    350mA
  • Q Factor
    20
  • Case/Size Code
    5050
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    320mA
  • RMS Current (Irms)
    320mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.252 MHZ
  • Height
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm