  • AIRD-01-1R5M
AIRD-01-1R5M
advertisement
Manufacturer No:
AIRD-01-1R5M
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIRD-01-1R5M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIRD-01-1R5M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIRD-01-1R5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AIRD-01
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.650Dia 16.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    9A
  • Lead Pitch
    14.5mm
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4mOhm Max
  • Max DC Current
    56A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Diameter
    16.5mm
  • Height
    20.955mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm