  • SPB20N60S5ATMA1
SPB20N60S5ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SPB20N60S5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPB20N60S5ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SPB20N60S5ATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 190m Ω @ 13A, 10V ±20V 3000pF @ 25V 103nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 11595
Step5Bar-code shipping tag
SPB20N60S5ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    208W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    190m Ω @ 13A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    20A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    103nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    20A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.19Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    40A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    690 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ