  • SPB100N08S2-07
SPB100N08S2-07
advertisement
Manufacturer No:
SPB100N08S2-07
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPB100N08S2-07
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SPB100N08S2-07
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 6.8m Ω @ 66A, 10V ±20V 6020pF @ 25V 200nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 12574
Step5Bar-code shipping tag
SPB100N08S2-07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100A
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.8m Ω @ 66A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6020pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    200nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0068Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A