  • SLPX471M180C1P3
SLPX471M180C1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX471M180C1P3
HK JDW NO:
192-SLPX471M180C1P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLPX471M180C1P3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLPX471M180C1P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    SLPX
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    423mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.08A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.06A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm