  • SLPX221M400E3P3
SLPX221M400E3P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX221M400E3P3
HK JDW NO:
192-SLPX221M400E3P3
Datasheet:
SLPX221M400E3P3
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLPX221M400E3P3
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    905mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.88994mA
  • Ripple Current
    1.66A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.66A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.44A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    SLPX
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    905mOhm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm