  • SLP152M160E4P3
SLP152M160E4P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP152M160E4P3
HK JDW NO:
192-SLP152M160E4P3
Datasheet:
SLP152M160E4P3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLP152M160E4P3
    Select All
  • Test Frequency
    120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2010
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    133mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    160V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    2.84A