  • SFW14R-1STGE1LF
SFW14R-1STGE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW14R-1STGE1LF
HK JDW NO:
44-SFW14R-1STGE1LF
Package:
Datasheet:
SFW14R-1STGE1LF
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW14R-1STGE1LF
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Cable End Type
    Tapered
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C