  • SFV20R-4STE1HLF
SFV20R-4STE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV20R-4STE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV20R-4STE1HLF
Description:
SFV-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 3547
Step5Bar-code shipping tag
SFV20R-4STE1HLF
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Gray
  • Contact Location
    Top
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    20
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0