  • SFV17R-3STBE1HLF
SFV17R-3STBE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV17R-3STBE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV17R-3STBE1HLF
Description:
SFV-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
SFV17R-3STBE1HLF
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    SFV-R
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Positions
    17
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Gray
  • Contact Location
    Bottom
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm