  • SFV12R-2STBE1HLF
SFV12R-2STBE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
SFV12R-2STBE1HLF
HK JDW NO:
44-SFV12R-2STBE1HLF
Description:
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 17543
Step5Bar-code shipping tag
SFV12R-2STBE1HLF
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    SFV-R
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    4.2mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Contact Location
    Top
  • Length
    11.5mm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm