  • SDR0403-270KL
SDR0403-270KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0403-270KL
HK JDW NO:
103-SDR0403-270KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR0403-270KL
Description:
FIXED IND 27UH 710MA 520 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SDR0403-270KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SDR0403
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    520MOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
    1
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    710mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    27μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    520mOhm Max
  • Max DC Current
    710mA
  • Frequency - Self Resonant
    17MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    23 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Current - Saturation
    1A
  • Q Factor
    23
  • Case/Size Code
    1816
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    710mA
  • RMS Current (Irms)
    710mA
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm