  • SAF-XC164SM-8F40F AA
SAF-XC164SM-8F40F AA
advertisement
Manufacturer No:
SAF-XC164SM-8F40F AA
HK JDW NO:
376-SAF-XC164SM-8F40F AA
Package:
64-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XC16x Series SA*XC164SM 2.5V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 1757
Step5Bar-code shipping tag
SAF-XC164SM-8F40F AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    XC16x
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XC164SM
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.35V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    47
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.35V~2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 14x8/10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    65536
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm