  • PIC18F23K20-E/SO
PIC18F23K20-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F23K20-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F23K20-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F23K20-E/SO
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18F23K20 28 Pin 48MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F23K20-E/SO Overview
For space savings, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Surface Mount is the way to mount it. In the package Tube, it is included. With a processor of PIC cores, the device is powered. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~125°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. 24 I/Os have been provided by the device. It has a base part number of PIC18F23K20 that can be used to find other components that are comparable. At DUAL, its terminals are located. Currently, it consists of 28 terminationals. The PIC? XLP? 18K series contains this electrical component. The supply voltage of 3V allows for high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC. For its construction, 28 pins are used. A method of mounting is used, which is Surface Mount. 28 pins are on it in total. It belongs to the subcategory Microcontrollers. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 8kB. There is a maximum current supply of 15mA. A 2/3.3V source of power is being used to run it. At a frequency of 48MHz, it can achieve excellent efficiency. The number of timers and counters is 4. As part of the PIC CPU family, this component is included. There are 25 programmable I/Os in the device. There is also a property of ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ on it. A supply voltage (Vsup) above 2.7V is necessary for normal operation. Internal is the oscillator type it uses.
PIC18F23K20-E/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F23K20-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F23K20-E/SO Microcontroller applications.
  • Electronic jamming systems
  • Toys
  • Fax machines
  • Set-top boxes
  • Petrochemical
  • Industrial instrumentation devices
  • Scanners
  • Washing machines
  • Toasters
  • PDAs, game consoles
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F23K20-E/SO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F23K20
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm