  • PIC16LF627T-04I/SS
PIC16LF627T-04I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF627T-04I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF627T-04I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF627 20 Pin 4MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 8624
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF627T-04I/SS
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF627
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    1.8kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    4 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    1024
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm