  • S472Z47Y5VR63K7R
S472Z47Y5VR63K7R
advertisement
Manufacturer No:
S472Z47Y5VR63K7R
HK JDW NO:
886-S472Z47Y5VR63K7R
Datasheet:
S472Z47Y5VR63K7R
Description:
S 4700pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S472Z47Y5VR63K7R
    Select All
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    12mm