  • CC0402KRX7R7BB822
CC0402KRX7R7BB822
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R7BB822
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R7BB822
Datasheet:
CC0402KRX7R7BB822
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R7BB822 Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
CC0402KRX7R7BB822 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0402KRX7R7BB822 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R7BB822 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R7BB822
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm