  • S101K25X7RP63K5R
S101K25X7RP63K5R
advertisement
Manufacturer No:
S101K25X7RP63K5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S101K25X7RP63K5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S101K25X7RP63K5R
Description:
S 100pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.256Dia 6.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S101K25X7RP63K5R
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2616
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm