  • RSB6.8SMT2N
RSB6.8SMT2N
advertisement
Manufacturer No:
RSB6.8SMT2N
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RSB6.8SMT2N
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 3.5V EMD2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSB6.8SMT2N
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    5.78V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.5V
  • Reverse Standoff Voltage
    3.5V
  • Peak Pulse Power
    10W
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    6.8V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    30pF @ 1MHz