  • RSB6.8F2T106
RSB6.8F2T106
advertisement
Manufacturer No:
RSB6.8F2T106
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RSB6.8F2T106
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
RSB6.8F2T106
Description:
TVS DIODE 3.5V UMD3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSB6.8F2T106
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    30pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    RSB
  • Operating Supply Voltage
    7.82V
  • Working Voltage
    3.5V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    200mW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    5.78V
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Reverse Standoff Voltage
    3.5V
  • Max Surge Current
    500nA
  • Peak Pulse Power
    200mW
  • Breakdown Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V