  • RSA6.1ENTR
RSA6.1ENTR
advertisement
Manufacturer No:
RSA6.1ENTR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RSA6.1ENTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
RSA6.1ENTR
Description:
TVS DIODE 3V UMD5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSA6.1ENTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    6.1V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    RSA6.1
  • Operating Supply Voltage
    6.1V
  • Working Voltage
    6.6V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Dissipation
    200mW
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Reverse Standoff Voltage
    3V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    4
  • Breakdown Voltage
    6.1V
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Zener Voltage
    6.65V
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm