  • RSB12JS2T2R
RSB12JS2T2R
advertisement
Manufacturer No:
RSB12JS2T2R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RSB12JS2T2R
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
RSB12JS2T2R
Description:
TVS DIODE 9V EMD6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSB12JS2T2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    RSB
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    4
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    150mW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.6V
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Reverse Standoff Voltage
    9V
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Bidirectional Channels
    2
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Height
    500μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    1.2mm