  • RL895-102K-RC
RL895-102K-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL895-102K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL895-102K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
RL895-102K-RC
Description:
FIXED IND 1MH 300MA 1.84 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL895-102K-RC
    Select All
  • JESD-609 Code
    e1
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    300mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.84Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.3MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 252kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    300mA
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 0.252 MHZ
  • Diameter
    7.8mm
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    RL895
  • Size / Dimension
    0.307Dia 7.80mm
  • Tolerance
    ±10%