  • R413F13300000M
R413F13300000M
advertisement
Manufacturer No:
R413F13300000M
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R413F13300000M
Package:
Radial
Datasheet:
R413F13300000M
Purchasing and Inquiry
R413F13300000M Overview
An internal (DC) voltage of 1000V is required for systems to function.The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.Devices with a -40°C~110°C temperature capability can be operated.
R413F13300000M Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
R413F13300000M Applications
There are a lot of KEMET R413F13300000M applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • Blocking
  • Industrial and automotive inverters
  • Test and measuring equipment
  • RF Modules
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Bypassing
  • Matching networks
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
R413F13300000M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    R41
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm