  • 160685J100Q-F
160685J100Q-F
advertisement
Manufacturer No:
160685J100Q-F
HK JDW NO:
192-160685J100Q-F
Package:
Radial
Datasheet:
160685J100Q-F
Description:
160 6.8μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160685J100Q-F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height
    22.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    32mm
  • Width
    13mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    160
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±5%