  • PWR220T-20-1000J
PWR220T-20-1000J
advertisement
Manufacturer No:
PWR220T-20-1000J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR220T-20-1000J
Package:
TO-220-2
Datasheet:
PWR220T-20-1000J
Description:
Quantity:
In Stock : 3166
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR220T-20-1000J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    PWR220T-20
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR220T
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Height
    14.605mm
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm