  • PWR221T-30-4R70J
PWR221T-30-4R70J
advertisement
Manufacturer No:
PWR221T-30-4R70J
HK JDW NO:
103-PWR221T-30-4R70J
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
PWR221T-30-4R70J
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Thick Film,
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PWR221T-30-4R70J
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Series
    PWR221T-30
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    30W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Depth
    3.18mm
  • Construction
    Epoxy
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR221T
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    720 μm
  • Height
    16.26mm
  • Height Seated (Max)
    0.760 19.30mm