  • PM75-151K-RC
PM75-151K-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM75-151K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM75-151K-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM75-151K-RC
Description:
Ind Power Bobbin Core 150uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 580mA T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM75-151K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM75
  • Size / Dimension
    0.307Dia 7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    580mA
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    680mOhm Max
  • Max DC Current
    580mA
  • Frequency - Self Resonant
    6MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Current - Saturation
    850mA
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm