  • PCN2-S12-S5-S
PCN2-S12-S5-S
advertisement
Manufacturer No:
PCN2-S12-S5-S
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PCN2-S12-S5-S
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
PCN2-S12-S5-S
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2W
Step5Bar-code shipping tag
PCN2-S12-S5-S
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Through Hole
  • Package / Case
    6-SIP Module, 4 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PCN2-S (2W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.28W x 0.40 H 19.6mmx7.2mmx10.2mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-T5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    400mA
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Total Power Output-Max
    2W
  • Height
    10.16mm
  • Width
    7.2mm