  • VAWQ6-Q24-S5H
VAWQ6-Q24-S5H
advertisement
Manufacturer No:
VAWQ6-Q24-S5H
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VAWQ6-Q24-S5H
Package:
24-DIP Module
Datasheet:
VAWQ6-Q24-S5H
Description:
CONVERTER DC/DC 5V 1A 5W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VAWQ6-Q24-S5H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module
  • Weight
    12.500013g
  • Operating Temperature
    -25°C~71°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    VAWQ6 (6W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Power Rating
    6W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Power
    5W
  • Current - Output 1
    1A
  • Total Power Output-Max
    5W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.16mm
  • Width
    20.3mm