  • VAWQ6-Q24-D12H
VAWQ6-Q24-D12H
advertisement
Manufacturer No:
VAWQ6-Q24-D12H
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VAWQ6-Q24-D12H
Package:
24-DIP Module, 15 Leads
Datasheet:
VAWQ6-Q24-D12H
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VAWQ6-Q24-D12H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 15 Leads
  • Weight
    12.500013g
  • Operating Temperature
    -25°C~71°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2011
  • Series
    VAWQ6 (6W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    6W
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    230mA
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    230mA 230mA
  • Output Power
    5.52W
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Current - Output 1
    230mA
  • Isolation
    Isolated
  • Current - Output 2
    230mA
  • Height
    10.16mm