  • PC10HT-270
PC10HT-270
advertisement
Manufacturer No:
PC10HT-270
HK JDW NO:
508-PC10HT-270
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 2.2V 10F 270deg High Temp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC10HT-270
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    PC
  • Size / Dimension
    1.413Lx0.929W 35.90mmx23.60mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.2V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10F
  • Terminal Pitch
    5.1mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.2V
  • Size Code
    9319
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    23.6mm
  • Width
    4.8mm