  • XVM-259R2635-R
XVM-259R2635-R
advertisement
Manufacturer No:
XVM-259R2635-R
HK JDW NO:
255-XVM-259R2635-R
Package:
Module, Screw Terminals
Datasheet:
XVM-259R2635-R
Description:
CAP MODULE 6.25F 259.2V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XVM-259R2635-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PowerStor XVM-259
  • Size / Dimension
    21.654Lx10.472W 550.00mmx266.00mm
  • Tolerance
    -5% +20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • Voltage - Rated
    259.2V
  • Capacitance
    6.25F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    3.689 93.70mm