  • PAM3101DAB285
PAM3101DAB285
advertisement
Manufacturer No:
PAM3101DAB285
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PAM3101DAB285
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
PAM3101DAB285
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 28156
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PAM3101DAB285
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 300mA
  • PSRR
    70dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.37V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V