  • NRZJ151M63V8X20F
NRZJ151M63V8X20F
advertisement
Manufacturer No:
NRZJ151M63V8X20F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRZJ151M63V8X20F
Package:
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 600mA
Step5Bar-code shipping tag
NRZJ151M63V8X20F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    0.0945mA
  • Ripple Current
    600mA
  • Tan Delta
    0.09
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    96 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    20mm