  • NRSX390M10V5X7TBF
NRSX390M10V5X7TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRSX390M10V5X7TBF
HK JDW NO:
10881-NRSX390M10V5X7TBF
Package:
Radial
Datasheet:
NRSX390M10V5X7TBF
Description:
NRSX 39μF Capacitor 20% 160mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSX390M10V5X7TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSX
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Leakage Current
    0.0039mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • ESR
    490 mΩ
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm