  • NRSG390M100V8X16F
NRSG390M100V8X16F
advertisement
Manufacturer No:
NRSG390M100V8X16F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRSG390M100V8X16F
Description:
39μF Capacitor 225mA
Step5Bar-code shipping tag
NRSG390M100V8X16F
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Leakage Current
    0.039mA
  • Ripple Current
    225mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    250 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    16mm