  • NRSA222M16V12.5X25F
NRSA222M16V12.5X25F
advertisement
Manufacturer No:
NRSA222M16V12.5X25F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRSA222M16V12.5X25F
Package:
Radial
Description:
2.2mF Capacitor 20% 1.2A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSA222M16V12.5X25F
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2mF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    136mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    1.056mA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm