  • NRLM103M50V35X40F
NRLM103M50V35X40F
advertisement
Manufacturer No:
NRLM103M50V35X40F
HK JDW NO:
10881-NRLM103M50V35X40F
Package:
Datasheet:
NRLM103M50V35X40F
Description:
10000μF Capacitor 6520mA
Step5Bar-code shipping tag
NRLM103M50V35X40F
  • Tan Delta
    0.3
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    41 mΩ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000μF
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    2.12132mA
  • Ripple Current
    6520mA