  • NLCV25T-150K-PF
NLCV25T-150K-PF
advertisement
Manufacturer No:
NLCV25T-150K-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-NLCV25T-150K-PF
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
NLCV25T-150K-PF
Description:
Quantity:
In Stock : 2007
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NLCV25T-150K-PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    25.004279mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NLCV-PF
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    175mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.86Ohm Max
  • Max DC Current
    175mA
  • Frequency - Self Resonant
    21MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    175mA
  • Height
    1.8034mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm