  • ND06J00151M--
ND06J00151M--
advertisement
Manufacturer No:
ND06J00151M--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-ND06J00151M--
Purchasing and Inquiry
ND06J00151M-- Overview
It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. Electronic components are capable of absorbing power dissipation in the range 0.71W.
ND06J00151M-- Features
150Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.71W
20% Tolerance
ND06J00151M-- Applications
There are a lot of AVX Corporation ND06J00151M-- NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
ND06J00151M--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.71W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C