  • NB12L00153KBB
NB12L00153KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12L00153KBB
HK JDW NO:
66-NB12L00153KBB
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NB12L00153KBB
Purchasing and Inquiry
NB12L00153KBB Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). In the 0805 (2012 Metric) package, it is included as a convenience. The resistance tolerance of NTC thermistors is ±10%. When setting NTC thermistors to -55°C~150°C, it will ensure reliable performance. There are 2 terminations on these NTC thermistors. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. In general, NTC thermistors dissipate 120mW of energy.
NB12L00153KBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NB12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
15kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NB12L00153KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12L00153KBB NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Mobile phones
  • Automotive electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating systems
  • Temperature detection of battery cells
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
Step5Bar-code shipping tag
NB12L00153KBB
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NB12
  • Tolerance
    10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    15k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3790K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm