  • NB12K00103JBB
NB12K00103JBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12K00103JBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB12K00103JBB
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
NB12K00103JBB Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. It is included in 0805 (2012 Metric) as a convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±5%. Set NTC thermistors to -55°C~150°C for reliable performance. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. Thermal NTC switches are capable of dissipating up to 120mW of power.
NB12K00103JBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NB12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NB12K00103JBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12K00103JBB NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Automotive Electronics
  • Liquid Crystal Display
  • Compensation of pressure sensors
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive electronics
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Medical Equipment and Apparatus
  • LCD compensation
Step5Bar-code shipping tag
NB12K00103JBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NB12
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3630K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm