  • NCP3120MNTXG
NCP3120MNTXG
advertisement
Manufacturer No:
NCP3120MNTXG
HK JDW NO:
598-NCP3120MNTXG
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP3120MNTXG
Description:
32 Terminals 4.5V 32-Pin NCP3120 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 2 Outputs 200kHz~750kHz Tape & Reel (TR) 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NCP3120MNTXG Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this voltage regulator. As you can see, this harley voltage regulator contains 32 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package. 2 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. Adjustable outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. Surface Mount-mount switching regulator. -40°C~150°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 200kHz~750kHz. Regulator 4.5V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 4.5V. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 0.8V. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 12V for the purposes of operation. A voltage regulator 12v such as this falls under the Switching Regulator or Controllers category and belongs to this category. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the NCP3120 family. At 800mV volts, voltage regulator can provide voltage. The switching regulator operation of the system is controlled by 32 pins. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 2A A. On the basis of 11.88V's maximal output voltage, DC DC switching regulator can be operated easily. Switching regulators such as this operate from voltages of 13.2V.
NCP3120MNTXG Features
2 outputs
32 pins
Operating supply voltage of 13.2V
NCP3120MNTXG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP3120MNTXG Voltage Regulators applications.
  • Medical equipment
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Handheld GPS
  • Automation technology
  • Machining centers
  • Plate bending machines
  • Surface processing equipment
  • Thermal power
  • Medical monitoring systems
  • Textile machinery
Step5Bar-code shipping tag
NCP3120MNTXG
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    32
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Current Rating
    2A
  • Base Part Number
    NCP3120
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    87 %
  • Output Voltage
    800mV
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    13.2V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~750kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    11.88V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    5mm