  • MURF20010
MURF20010
advertisement
Manufacturer No:
MURF20010
HK JDW NO:
347-MURF20010
Package:
TO-244AB
Datasheet:
MURF20010
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 100V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MURF20010
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    800A
  • Output Current-Max
    100A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Reverse Recovery Time
    75 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2000A
  • Reverse Voltage
    100V