  • MURT30020R
MURT30020R
advertisement
Manufacturer No:
MURT30020R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MURT30020R
Package:
Three Tower
Datasheet:
MURT30020R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MURT30020R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Surge Current
    2.75kA
  • Output Current-Max
    150A
  • Application
    SUPER FAST RECOVERY
  • Current - Average Rectified (Io)
    300A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    300A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2750A
  • Reverse Voltage
    200V