  • FST100200
FST100200
advertisement
Manufacturer No:
FST100200
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-FST100200
Package:
TO-249AB
Datasheet:
FST100200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FST100200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FST100200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-249AB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-D3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 50A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1000A