  • MBRF10100CTC0
MBRF10100CTC0
advertisement
Manufacturer No:
MBRF10100CTC0
HK JDW NO:
799-MBRF10100CTC0
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF10100CTC0
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRF10100CTC0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V